Radnice
Vnitřní provoz radnice by měl být přehledný a podporující snadnou komunikaci jak mezi veřejností a zaměstnanci úřadu, tak i mezi zaměstnanci samotnými.
Proto navrhujeme na úroveň parteru (1. NP) umístit pouze vstupní prostory, infocentrum, podatelnu a technické zázemí, tj. prostory, které mohou být navštěvovány i mimo úřední hodiny, či v případě havárie technologie i zcela nezávisle na běžném provozu radnice.
Do prvního patra (2. NP) umisťujeme kanceláře, zázemí pro zaměstnance, spisovny a archivy. Výsledkem je zcela bezbariérový a přehledný úřad, který je zvýšením nad okolní terén chráněn pro případ povodně.
Do druhého patra (3. NP) navrhujeme umístit zasedací místnosti a sál, které mohou fungovat samostatně, ale současně se dají propojit v jeden velký spojitý celek.
Myslíme si, že radnice by měla s náměstím komunikovat fakticky a ne pouze tím, že „stojí na náměstí“. Proto do náměstí orientujeme okna úseku vedení města, které díky tomu vidí do náměstí (a opačně), a prostor náměstí zavádíme ve formě podloubí přímo do objektu radnice.
V neposlední řadě si myslíme, že radnice by mohla být vedle seriózní a vážené instituce také místem pro veřejný život a jako taková by měla veřejnosti nabídnout „zážitek“. Proto jsme hlavní sál určený pro společenské akce situovali do posledního podlaží a otevřeli z něj výhledy do náměstí.
Zvolené tvarové řešení půdorysu umožnuje odsunout parkovací plochy „za radnici“, ponechat či využít stávající studnu na pozemku a současně vedle radnice vytváří prostor dvora se stávajícími stromy. Hmotové řešení navazuje na různorodé domy kolem náměstí se sedlovými nebo plochými střechami a štíty nebo vikýři.
Nabízející se bílá barva úřadu (= bělohrad) je dle našeho názoru prvoplánová a vzhledem k blízké silnici nepraktická. Navrhujeme volit barvy tmavší a zemitější, zastoupené i na jiných domech kolem náměstí a třeba se odkazující na původ lázeňského místa = rašelinné lázně.
Náměstí
Celkový charakter náměstí výrazným způsobem určuje stávající silnice II. třídy a z toho vyplývající dopravní zatížení městského prostoru, od kterého mohou být očekávány funkce reprezentativní nebo shromažďovací.
Myslíme si, že pro vytvoření „klidové zóny“, která by v návaznosti na novou radnici byla vhodná, je možné využít stávajících prvků. Na silnici a chodníky proto nepohlížíme jako na bariéry, které by měly omezovat, ale považujeme je za prvky, na které je možné navázat a dále je rozvinout.
V rámci řešeného území proto navrhujeme půdorysné zachování chodníku podél západní strany náměstí. Prostor mezi stávající silnicí a východním okrajem náměstí navrhujeme zvýšit na úroveň chodníku, tj. nad úroveň komunikace. V místech nezbytně nutných navrhujeme situovat nájezdy pro zpřístupnění stávajících vjezdů do dvorů. Tato „zvýšená“ úroveň bude plynule navazovat na parter radnice včetně podloubí, od silnice bude oddělena zálivy pro parkování a stromořadím. Podél východní strany bude zachován průběh chodníku, který jižně navazuje na neřešenou část náměstí. Lampami a chodníkem bude podél východní strany vymezen koridor umožňující dopravní obsloužení zde situovaných domů. Převažující část náměstí bude dopravně zklidněná, doplněná o minimální nezbytné prvky městského mobiliáře.
Abychom zachovali celistvost náměstí a napojení na nyní neřešenou jižní část náměstí bylo přirozené, navrhujeme navázat materiálovým a výtvarným řešením na stávající materiály (drobná kamenná kostka) a ornamenty.
Navrhované řešení umožňuje i variantu zachování či pouze částečné úpravy stávajících chodníků podél stávajících objektů